عواملی که باعث کودک آزاری می شوند

کودک آزاری چیست؟

طبق تحقیقات بعمل آمده بعضی عوامل کودک آزاری مرتبط به خود کودک می باشد  بطوری که امکان دارد بعضی از کودکان از لحاظ سرشتی خیلی بیش فعال، عصبی مزاج، ناسازگار با محیط، دارای هیجان های غلیان دار و… باشند. این ویژگی ها به صورت ژنتیکی و سرشتی در بعضی کودکان وجود دارد.

در صورتی که پدر و مادر یا پرستار توانایی نداشته باشند که بتوانند بچه را با این شرایط  مدیریت کنند، طبعا با آنها دچار اختلافات و تضادهایی می شوند که در نهایت به کودک آزاری منجر خواهد شد. خوشبختانه در بیشتر مواقع این شرایط قابل درمان هستند و می توان کاری کرد که این خصوصیات متعادل، بیش فعالی درمان غلیان های هیجانی کنترل شوند و اختلافات بین والد و فرزند تا حد زیادی حل شود.

بعضی کودکان هم به جز بیش فعالی دچار ناتوانی های ذهنی، جسمی و تکاملی هستند و شناخت و برداشت شان از محیط اطراف به اندازه کودکان همسن و سال شان نیست یا کودک درجاتی از اوتیسم دارد و لازم است از او مراقبت های بیشتری شود. اگر والدین نسبت به این ضعف ها آگاه نباشند و ندانند فرزندشان ضعف ذهنی دارد یا هوش و توانایی اش نسبت به همسالانش پایین است، توقع دارند عملکرد فرزندشان مانند کودکان نمی تواند این گونه رفتار کند، مورد سوءرفتار قرار می گیرد.

کودک آزاری

 

نقش والدین

بیشتر مواقع والدینی را می بینیم که توقعات بیجایی از کودک دارند و می خواهند فرزند خردسال کارهایی را انجام دهد که اصلا توانمندی اجرای آنها مناسب سن او نیست و مدام کودک را با کودکان بزرگتر مقایسه می کنند. تمام این مسائل منجر می شود والدین به خاطر ناآگاه بودن نسبت به روش های فرزندپروری به کودک خود فشار زیادی بیاورند، رفتارهای تکرارشونده نامناسب کودک را تحمل نکنند و واکنش شدیدی نشان بدهند که در آخر به کودک آزاری تبدیل می گردد.

این را میدانید :  گریه نوزادان و دلایل و راهکارهای گریه (بخش اول)

قسمتی از دلایل کودک آزاری ها را هم باید در پدر و مادر و پرستار جست و جو کرد. امکان دارد والدین دچار ناتوانی های جسمی، ذهنی و شناختی باشند یا از نظر سطح تحصیلات، میزان آموزش هایی که گرفته اند، اطلاعاتی که در مورد فرزندپروری دارند و … ضعیف باشند یا از نظر روان پزشکی از مشکلات اضطرابی، افسردگی، مشکلات خلقی و … رنج ببرند.

نتیجه تحقیقات نشان می دهد یک سوم والدین کودک آزار از نظر هوشی توانایی کمتری دارند. بنابراین در صورتی که والدین خود درگیر مسائل و مشکلات فراوانی باشد، تحمل کمتری دارد و زمانی که آستانه تحملش پایین می آید نسبت به رفتارهایی که می توانسته واکنش مناسبی داشته باشد، واکنش های شدید و خشنی نشان می دهد.

بیشتر والدین بعد از رفتار خشونت آمیز با فرزندان شان خود را سرزنش و ملامت می کنند و از رفتاری که با آنها داشته اند ناراحت و پشیمان می شوند، اما باز همان زمان هم نمی دانند چطور باید ناراحتی و پشیمانی خود را مدیریت کنند. در نتیجه امکان دارد واکنش های بسیار افراطی و محبت های بی دلیلی به کودک ابراز کنند تا خشونت و نارضایتی شان را جبران کرده باشند که در این صورت هم باز برنامه تربیتی خود را خراب خواهند کرد.

نقش رسانه ها در کاهش کودک آزاری

طبق گزارشات به دست آمده این نتیجه به دست آمده که نقش رسانه ها را در کاهش کودک آزاری ها موثر می داند بطوریکه رسانه ها می توانند به خانواده ها آموزش بدهند که از هر کودکی، در هر سنی چه توانمندی هایی می توان توقع داشت یا در چه شرایطی بهتر است والدین همراه کودکان شان به مراکز بهداشت روان مراجعه کنند.

این را میدانید :  پوسته شدن انگشتان دست و علت آن (بخش دوم)

والدین باید بدانند بسیاری از مشکلات کودکان با ارزیابی هایی که روی آنها انجام می گیرد، قابل تشخیص و درمان است و می توان با مداخله های درمانی و روان شناسی، بسیاری از مشکلات آنها را حل کرد. بنابراین خانواده ها نباید از مراجعه به مراکز بهداشت روان هراس داشته باشند. خوشبختانه امروزه در بیشتر شهرهای کشورمان دانشگاه های علوم پزشکی دایر هستند که اغلب آنها مراکز روان شناسی و روان پزشکی دارند. بیشتر این مرکز هم به صورت رایگان یا با بهای بسیار پایین خدمات علمی و روان پزشکی ارائه می دهند.

پس هر جا در رفتارها یا توانایی های فرزندتان مشکلی مشاهده کردید، و نتوانستید آن را مدیریت کنید، به جای پرخاش کردن به کودک و سوءرفتار با او به مرکز بهداشت روان مراجعه کنید و مشاوره بگیرید. اغلب کودکانی که مورد سوءرفتار قرار می گیرند، مشکلاتی دارند که قابل حل است.

کودک مبتلا به معمولیت

ویژگی های پرستار کودک