نحوه رفتار با کودک مضطرب و راهکارهایی برای کاهش اضطراب

علائم کودک مضطرب

امروزه همه ما با موضوع کودک مضطرب و دلهره بین کودکان و نوجوانان برخورد داشته ایم و دیده ایم درصد بالایی از ذهن روانی آنان را دربرمی گیرد، طی تحقیقات انجام شده توسط کارشناسان به این نتیجه رسیدند که وجود نگرانی در کودکان بدون حمایت والدین به روش بهتری تسکین یافته و اثرات مخربی هم بر عملکرد روانی آنان در آینده نخواهد گذاشت.

  • غذا نخوردن
  • نواسانات اخلاقی
  • نمرات ضعیف
  • اختلال در خواب

شرایط این چنینی به طور معمول تنش های روانی و ذهنی به همراه دارد و مدیریت آن کار ساده ای نیست. بنابراین اضطراب دوران کودکی، یکی از قویترین عامل ایجاد افسردگی در نوجوانان و جوانان می باشد. چون با نهادینه شدن و عدم درمان اضطراب دوران کودکی، با بالا رفتن سن، احساس ناتوانی و ضعف در مقابل مشکلات و مدیریت مسائل در شخص بیشتر شده و باعث ایجاد سرخوردگی و در نهایت افسردگی خواهد شد. در نتیجه عملکرد والدین و پرستار در این زمینه بسیار تاثیرگذار می باشد.

 ایجاد یک محیط سرشار از انرژی مثبت و به دور از اضطراب

کودک در خانه باید احساس امنیت کند و خانه را پناهگاه خود بداند و آنجا را محیطی بداند که در صورت بروز با مشکلات به آنجا پناه ببرد. والدین مطمئن باشند که محیط خانه فضایی مثبت برای فرزندشان است و کودک می تواند در آنجا احساس راحتی کند. کودک مضطرب اعتماد به نفس و عزت نفس پایینی دارد.

کودک مضطرب

 

نگرانی و اضطراب خود را مدیریت کنید

اگر والدین خودشان گرفتار نگرانی و اضطراب باشند و پیش از انجام هر کاری جوانب منفی و خطرات احتمالی آن را مد نظر قرار دهند و کودک را از انجام کارها باز دارند، به خودی خود باعث ایجاد دلواپسی و نگرانی در کودک خود می شوند. اگر می خواهید کودکی جسور، شاد و با روحیه و به دور از اضطراب تربیت کنید، در درجه اول باید نگرانی و اضطراب خود را مدیریت کرده و سپس کودک را تشویق به رویارویی با عوامل ترس و اضطراب کنید و از حمایت بی جای کودک بپرهیزید.

این را میدانید :  سندرم سیندرلا چیست؟

احترام به احساسات کودک

حتما به احساسات کودک خود احترام گذاشته و آنها را درک کنید. سعی در نفی آن نکنید و به کودک خود نگویید که نباید آن احساسات را داشته باشد وقتی علائم اضطراب را در فرزند خود می ‌بینید آرامش خود را حفظ کنید. بعنوان مثال جمله «اینقدر ترسو نباش» خطرناک ترین جمله ای است که می توانید بگویید هیچگاه فرزندتان را بخاطر احساسش در جایگاه ضف قرار ندهید. چون کودک خودش می خواهد ترسش هایش را از بین ببرد ولی مشکل اینجا می باشد که نمی داند چطور اینکار را انجام بدهد.

کودکان خیلی نگران نحوه بروز نگرانی شان هستند و همین امر باعث بیشتر شدن ترس می شود. در اصل اضطراب دلیل اصلی قسمتی از اضطراب در کودک است. در صورتی که رفتار والدین احساس گناه کودک را بیشتر کند، شرایط بدتر می شود. هیچ وقت به کودک برچسب نزنید بجای اینکار با تکنیک های قبلی ترس و اضطراب کودک را کمتر کنید و سپس ماجرای ترس و اتفاقاتی که در بدن می افتد را برایش تعریف کنید. کودک همین که بداند همان اتفاقی که چند دقیقه قبل تجربه کرده برای پدر و مادرش هم پیش می آید آرامش را دو چندان می کند. همه روزه به کودک مضطرب زمانی را اختصاص دهید تا راه حل های جدید رفتار و مقابله با اضطراب را با هم بررسی کنید.

قدرت مواجه با عامل اضطراب را در کودک تقویت کنید

موقع بروز نگرانی و اضطراب در فرزندتان تلاش نکنید ذهن او را از آنچه موجب این تشویش است منحرف کنید بلکه سعی کنید بدون ایجاد هر نوع فشار و یا تهدید، درباره آنچه او را نگران کرده است، با او صحبت کنید، با ارائه راهکارهای منطقی او را به جای عقب نشینی، تشویق به مبارزه کنید و بعد از آن برای او قدرت انتخاب بگذارید و به او اجازه دهید خودش راهکاری برای مقابله با اضطراب درونی خو بیابد. در این صورت در عین اینکه نقش حمایتی خود را از فرزندتان نشان داده اید به او آموزش بدهید که خودش باید راه حلی برای مشکل پیدا کند.

این را میدانید :  نکات و توصیه های جهت نگهداری از سالمند

شما در واقع با این کار روحیه استقلال طلبی را در او تقویت کرده و از وابستگی او به خودتان کم کرده اید. ولی اگر فرزندتان را تشویق کنید که از آنچه او را نگران می کند و یا باعث ایجاد ترس در او می شود، اجتناب کند و یا خودتان مسئولیت برخورد با عامل بوجودآورنده اضطراب را برعهده بگیرید، قدرت مواجه با آن را در او ضعیف کرده و در واقع هسته مرکزی اضطراب را در او تقویت نموده شکست پذیری او را در مواجه با مشکلات افزایش داده اید.

مهارت‌های فکری کودک را بهبود بخشید

اگر کودک مضطرب شما به سن بلوغ رسیده باشد و یا از نظر فکری به میزان کافی رشد کرده است باید به کودک خود یاد بدهید که درباره مشکلات خود فکر کرده و توضیح و یا راه حلی برای آن پیدا کند. شما می توانید مشکلات فرزند خود را برای او توضیح دهید بعنوان مثال مشکلاتی مثل اختلاف بین دوستان، امتحانات، کنکور و … سپس به او کمک کنید که به این مشکلات فکر کند و راه حل برای آنها ارائه دهد و درباره عاقبت این راه حل ها هم پیش بینی انجام دهد. به این صورت فرزند شما مهارت فکری پیدا می کند و به جای استرس گرفتن در موقعیت های مختلف می تواند آنها را حل کند و بر اضطراب خود فایق آید.

نحوه صحیح رفتار با کودک ODD

علائم استرس در کودکان