کودک مبتلا به معلولیت جسمانی

مراقبت از کودک معلول

امکان دارد کودک معلول احتیاج به نوع رفتار ویژه در تمام طول رشد خود باشد اما مهمتر از هر چیزی این است که باید خیلی طبیعی و تا آنجا که ممکن است درست مثل دیگر کودکان با او برخورد شود خصوصا از طرف پدر و مادر یا پرستار کودک، حتی با یک نقص شدید هم کودک می تواند شاد و اجتماعی بار بیاید و باید فرصت یادگیری کنش و واکنش دوجانبه با سایر کودکان از سن پایین به او داده شود.

مهم این است که با وضعیت کودک خود کنار بیایید و تمام وقت خود را صرف آرزوی اینکه او طور دیگری بود، حمایت بیش از حد از او یا دور نگهداشتن او از دیگران نکنید. فکر خود را با ناراحتی یا احساس شرم از وضعیت یا ظاهر کودک خود مشغول نکنید به خصوص اینکه افسوس خوردن هیچ کمکی به کودکتان نمی کند.

وظیفه والدین کودک معلول

اغلب اوقات پدر یا مادر یا پرستار چنان دل مشغولی در مورد معلولیت کودک خود و درمان آن پیدا می کند که فرزند خود را به عنوان یک انسان فراموش می کند و به این ترتیب نمی تواند از سایر ویژگی های بی عیب کودک خود لذت ببرد.

کودک معلول و والدین آنها می توانند از یک زندگی تقریبا طبیعی برخوردار باشند. ولی یکی از دشوارترین مشکلاتی که یک پدر یا مادر ممکن است با آن رو به رو شود بزرگ کردن کودکی است که مبتلا به معلولیت های چندگانه یا ناتوانی های جسمی چنان شدیدی است که قادر به برقراری ارتباط ، حرکت ، یا بازی کردن نیست.

این را میدانید :  بیماری خروسک در کودکان و راهکارهای درمان بیماری (بخش اول)

مثلا برخی از کودکان مبتلا به فلج مغزی شدید نمی توانند بدون کمک دیگران حرکت کنند قادر به سخن گفتن قابل فهم نیستند و ممکن است از نظر ذهنی هم عقب افتاده باشند. هرچند بسیار مشکل است ولی در چنین شرایطی باید شجاعانه این حقیقت را بپذیرد که کودک شما تا آخر عمر خود به مراقبت تمام وقت احتیاج خواهند داشت.

کودک معلول

 

روش های اصولی پرستاری از کودکان معلول

به یاد داشته باشید که کودک شما می تواند یادبگیرد و دوست داشته باشد.عقیده کلی متخصصین مراقبت بهداشتی که از کودکان دارای معلولیت های شدید یا چندگانه نگهداری می کنند این است که مداخله باید از سن خیلی پایین آغاز شود.

سعی کنید تمام اعضای خانواده ی خود را از همان ابتدا در موضوع دخالت دهید. شما باید با سایر فرزندان خود روراست باشید زیرا آنها باید از خودگذشتگی هایی نشان دهند آنها می بایستی بخش بزرگی از بار داشتن یک برادر یا خواهر شدیدا معلول را به دوش بکشند.

تمام افراد خانواده نه تنها باید چگونگی مراقبت از کودک معلول شما و نحوه تحریک او را بیاموزند بلکه احتمالا به مساعدت برای ایجاد علاقه در خودشان نسبت به کودک نیاز خواهند داشت.

به علاوه برادران و خواهران نیازمند توجه ویژه هستند تا احساس فراموش شدن یا قربانی شدن برای کودک معلول به آنها دست ندهد. بنابراین باید وقت خاصی برای گذراندن با هریک از کودکان خود اختصاص بدهید.

برخی از کودکان مبتلا به بیماری های مزمن مثل فیبروز کیستیک یا دیستروفی عضلانی نیز مشکلات جسمی شدیدی دارند. تشخیص زودرس و درمان مناسب نقش تعیین کننده دارد؛ این نه فقط به خاطر احتمال رفع بیماری کودک بلکه به این دلیل است که مداخله زودرس ممکن است زندگی کودک معلول و آسایش و التذاذ از آن را برای کودکتان تا زمانی که زنده است طولانی کند.

این را میدانید :  علت زیاد دستشویی رفتن چیست؟ (بخش دوم)

مطالب مرتبط:

بیماری روحی در کودکان

نحوه مراقبت از کودکان پرخاشگر