گاواژ بیماران از طریق سوند معده

گاواژ چیست؟

بیمارانی کمایی و یا بیمارانی که سطح هوشیاری شان کم شده تغذیه توسط لوله معده انجام می شود و رژیم غذایی آنها باید به طور مایع باشد به صورتی که غذا به راحتی از لوله معده عبور کند؛ ای عمل را اصطلاحا گاواژ می نامند.

نکات مهمی قبل از گاواژ

  • در صورتی که بیار دارای لوله تراکئستومی یا لوله تراشه هست از نداشتن ترشحات اطمینان پیدا کنید در غیر این صورت اول بیمار را ساکشن کرده و بعد عمل گاواژ را انجام دهید.
  • هر 3 ساعت یکبار به مقدار 300 سی سی مایعات به بیمار داده شود.
  • از سوندی که در داخل معده است مطمئن باشید طوری که اگر با سرنگ ترشحات معده کشیده شود محتویات معده به درون سرنگ بازگردند.
  • زمان برای نگهداشتن لوله معده 5 الی 7روز است.
  • دمای غذای بیمار همسان با دمای اتاق باید باشد و از دادن غذای سرد و داغ به بیمار خودداری کنید.
  • پس از انجام پروسبیجر گاواژ بهتر است حدود نیم الی یک ساعت بیمار بصورت نیمه نشسته باشد.
  • بعد از 24 ساعت غذای بیمار را دور بریزید.
  • برای عوض کردن سوند معده به مرکزهای درمانی مراجعه کنید.
  • روش انجام گاواژ

پس از مطمئن شدن از نداشتن

ترشح و قرار گرفتن سوند در معده سوند معده را خم کرده به صورتی که مانع از ورود هوا به داخل معده بیمار شود و سرنگ را جدا کرده و پیستون داخلی سرنگ را بیرون آورده و پوسته سرنگ را به سوند معده وصل می کنیم، ۳۰ تا ۵۰ سی سی آب را داخل سرنگ ریخته و سرنگ را به صورت عمودی و به طرف بالا و مستقیم گرفته و قبل از اتمام آب داخل لوله وعده غذایی بیمار را داخل سرنگ می ریزیم توجه کنید که هوایی داخل لوله بیمار نشود . پس از تمام شدن غذا ۳۰ تا ۵۰ سی سی آب را داخل سوند معده ریخته تا لوله معده شسته شود . بعد از انجام گاواژ برای جلوگیری از وارد شدن هوا به معده بیمار، سوند معده را خم کرده و پس از شستشوی سرنگ پیستون را وارد سرنگ نموده و به سوند معده وصل می کنیم .

این را میدانید :  نشانه های فرد مبتلا به بیماری سادیسم

ساکشن لوله تراشه و لوله تراکئستومی

چه زمانی گاواژ باید انجام شود؟

این موضوع کاملأ روشن است که ساکشن لوله تراشه فقط باید در صورت احتیاج بیمار انجام شود.

برخی از مواردی که نیاز است ساکشن لوله تراشه انجام شود عبارتند از : پیدا شدن ترشحات در لوله تراشه، بالا رفتن ناگهانی در فشار راه هوایی، بی قراری و تنگی نفس و سرفه های پی در پی بیمار می باشد.

نکاتی که قبل از گاواژ باید رعایت نمود

اولویت اول برای بیمار فیزیوتراپی از قفسه سینه است که به صورت 2 الی 3 بار در روز تکرار می شود که بصورت ضربه زدن کف دست به طوری که درناحیه کف دست یک گودی بوجود آمده باشد که از پایین به بالا انجام شود.

در بیمارانی که از لوله تراکئستومی و سوند معده استفاده می کنند حتما از دهانشویه استفاده کنند.برای اینکه ترشحات خارج شود بیمار را تشویق به سرفه و تنفس عمیق کنید.برای انجام دادن یک ساکشن درست باید وسایل مورد نیاز از قبیل دستگاه ساکشن، سوند ساکشن، سرم شستشو، گاز و دستکش استریل در دسترس باشد.

قطر سوند ساکشن باید به چه اندازه باشد؟

سوندهای ساکشن کوچکتر باعث آسیب کمتر به بیمار می شود اگرچه که بیرون آوردن ترشحات غلیظ امکان دارد توسط سوندهای کوچکتر سخت باشد . اکثر منابع ذکر می کنند که قطر سوندهای ساکشن نباید بیشتر از نصف قطر داخلی لوله تراشه گاواژ بیمار باشد.

چه مقدار از سوند ساکشن در زمان ساکشن لوله تراشه باید وارد لوله تراشه بیمار شود؟

قبل از ساکشن پرستار تا جایی که امکان دارد باید بیمار را با این عمل آشنا کند و بعد سوند ساکشن را به آرامی در حالتی که دستگاه خاموش است وارد لوله تراشه بیمار کند و تا موقعی که در مقابل حرکت سوند ساکشن مقاومت احساس کند سوند را جلو ببرد و بعد سوند را به اندازه یک تا دو سانتی متر عقب آورده و دستگاه ساکشن را روشن و شروع به ساکشن کردن نماید.

این را میدانید :  علت زیاد دستشویی رفتن چیست؟ (بخش اول)

ساکشن لوله تراشه باید با چه فشار منفی انجام شود؟

این موضوع مشخصی است که فشار زیاد دستگاه ساکشن احتمال آسیب به بافت ریه را بیشتر می کند واکثر استادان فشار ۱۵۰ میلی متر جیوه را فشار مناسبی برای ساکشن لوله تراشه در هنگام گاواژ می دانند.

مدت زمان ساکشن لوله تراشه چقدر باید باشد؟

بهتر است برای کم کردن عوارض ساکشن مدت زمان ساکشن کردن در هر مرتبه۱۰ تا ۱۵ ثانیه طول بکشد ساکشن کردن تا زمانی که ترشحات راه هوایی پاک شوند باید انجام شود و پس از هربار ساکشن کردن مدت زمان کافی به بیمار جهت بازگشت به وضعیت پایدار باید داده شود.

روش انجام گاواژ

بیمار را بصورت خوابیده به پشت و صاف می خوابانیم، دستکش استریل را پوشیده و پیش از روشن کردن دستگاه ساکشن سوند ساکشن ناتوان را تا مقدار معین به داخل لوله یا تراک فرستاده و به طور چرخشی عمل ساکشن را انجام می دهیم؛ زمان انجام گاواژ در صورتی که دوباره احتیاج به ساکشن بود یا ترشحات غلیظ بود ۲ تا ۳ سی سی سرم شستشو را داخل لوله تراشه یا تراک ریخته و دوباره ساکشن را انجام می دهیم و باید توجه داشته باشیم که ساکشن بصورت استریل انجام شود .

جالب است در ادامه بخوانید: انواع دیالیز در بیماران کلیوی